Mimarlar Odası Ankara Şubesi Osman Kavala için

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Osman Kavala için

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Osman Kavala ve Mücella Yapıcının da aralarında olduğu sanıklara dün verilen hapis cezaları için “Adalet Nöbeti” başlattıklarını duyurdu. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Onlar, bu ülkenin gururu, umudu ve geleceği olan Gezi’nin ve Taksim Gezi Parkı’nın hepimiz gibi savunucusu oldular. Dün, zorbalar bir karar verdi. Bugün vicdan zorbalığa karşı direnecek. Direnişimiz başlıyor” dedi.

“HALKIN VİCDANINDA DA HUKUK DÜNYASINDA DA GEÇERLİLİĞİ YOKTUR”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Osman Kavala ve Mücella Yapıcının da aralarında olduğu sanıklara dün verdiği cezalara ilişkin TMMOB önünde basın açıklaması yaparak “Adalet Nöbeti” başlattıklarını duyurdu. Mimarlar Odası Ankara Şubesi yaptığı açıklamada, “Saray yargısı bir kez daha hukuku katletti. Gezi davasının karar duruşmasında Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu üyesi Yüksek Mimar Mücella Yapıcı, avukat Can Atalay, Şehir Plancıları Odası önceki dönem Başkanı Tayfun Karaman hakkında 18’er yıl hapis cezası verilerek arkadaşlarımız tutuklanmıştır. Kendisini hukuka bağlı görmeyen iki saray memuru tarafından verilen bu kararları, asla kabul etmiyoruz. Arkadaşlarımız, Gezi Parkında imar planlarına ve yargı kararlarına aykırı olarak başlatılan inşaat çalışmalarına meslek odalarının temsilcileri olarak karşı çıkmışlardır. Anayasal haklarını kullanarak iktidarı yargı kararlarına Anayasa ve yasalara uygun davranmaya davet ettikleri için hukuka aykırı delillerle, kurmaca iddianamelerle ve yargılama yapılmayan davalarla bu insanları mahkum edemezsiniz. Dava dosyası içerisinde dinleme kayıtlarından başka delil bulunmadığı, yasak delil mahiyetinde bulunan kayıtların hükme esas olamayacağı ve başkaca hiçbir somut kanıtın bulunmadığı, karşı oy gerekçesinde belirtildiği gibi ceza kararı haksız olduğu kadar hukuk devleti ilkesine ve yargı bağımsızlığına ağır bir darbedir. Halkın vicdanında da hukuk dünyasında da geçerliliği yoktur.” denildi.

“GEZİ, BU ÜLKENİN ONURLU GEÇMİŞİDİR”

Arkadaşlarımızı savunmaya devam edeceğiz sözlerine yer veren Mimarlar Odası Ankara Şubesi, “Bizler inanıyoruz ki bu ülkeye bir gün demokrasi gelecekse gücünü, gezinin eşitlikçi, özgürlükçü ve barışçıl birlikteliğinden alacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle arkadaşlarımız serbest kalıncaya kadar adalet nöbetinde olacağımızı siz değerli kamuoyumuzla paylaşıyoruz. Aynı suçtan, birden fazla yargılama yapılamayacağı, en temel, en evrensel hukuk kuralıdır. Arkadaşlarımız, Fetullahçı bir savcının hazırladığı bir iddianameyle, şu anda Fetullah davasından dolayı içeride bulunan emniyet mensuplarının hazırladığı düzmece delillerle defalarca yargılandılar, defalarca beraat ettiler. Her seferinde kendilerini yeniden mahkemenin karşısında buldular. Buradan bir kez daha haykırıyoruz. Gezi bu ülkenin başına gelmiş en güzel şeydir. Gezi, bu ülkenin onurlu geçmişidir, umutlu geleceğidir. Biz, Gezi’de kaybettiğimiz gencecik fidanlarımıza sahip çıkacağız. Gezi’de yargılanması gereken birileri varsa, TMMOB’nin yöneticileri değildir. Gezi’de yargılanması gereken birileri varsa gece yarısı çadırları ateşe verenlerdir, ’emri ben verdim’ diyenlerdir, gaz bombalarıyla, plastik mermilerle binlerce insanın gözlerini kör edenler, yaralayanlardır. Bilsinler ki TMMOB yılmaz, TMMOB’nin yöneticilerini susturamazsınız. Arkadaşlarımızı asla yalnız bırakmayacağız. Dayanışmamızı sürdüreceğiz. Türkiye’nin her tarafını nasıl geçmişte Gezi yaptıysa, bundan sonra da yapacağız. Her yer Gezi olacak. Her yer direniş olacak.” sözlerine yer verdi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Osman Kavala için Adalet Nöbeti başlattıklarını duyurdu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi Osman Kavala için Adalet Nöbeti başlattıklarını duyurdu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi Osman Kavala için Adalet Nöbeti başlattıklarını duyurdu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi Osman Kavala için Adalet Nöbeti başlattıklarını duyurdu

sizlere depremhaberi.net farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.